www.automatyka-zywiec.pl

Automatyka budynkowa - Inteligentny Dom

Jak wiemy standard życia wciąż rośnie, a wraz z nim wymagania stawiane instalacjom w naszych domach czy mieszkaniach. Automatyka budynkowa (inteligentne instalacje) to zespół urządzeń, które realizują określone działania według naszego zamysłu. Sprawia to, że codzienne życie jest przyjemniejsze i łatwiejsze.

Automatyka budynkowa

Automatyka budynkowa to nie tylko wygoda, ale także i oszczędności. Jednym z takich przykładów jest sterowanie instalacją ogrzewania centralnego w domu czy mieszkaniu. Ile to razy zdarza się, że w sezonie grzewczym przegrzewamy pomieszczenia, a potem otwieramy okna aby zmniejszyć temperaturę. Ciepłe powietrze, a wraz z nim nasze pieniądze są marnowane. Gdy zastosujemy system automatyki budynkowej do sterowania i kontroli temperatury pomieszczeń i instalacji centralnego ogrzewania, taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Użytkownicy domu czy mieszkania, w którym działa system sterowania ogrzewaniem będą odczuwać komfort fizyczny, a przy okazji także i finansowy związany z oszczędnościami.
Taki system sterowania ogrzewaniem najlepiej sprawdza się w nowobudowanych domach, gdzie dodatkowo dobrze wyizolowane ściany zmniejszają przenikanie ciepła na zewnątrz budynku. W nowych budynkach, gdzie instalacja grzewcza jest już przystosowana do bezpośredniej współpracy z automatyką budynkową, oszczędności z tytułu zainstalowania i użytkowania systemu sterowania ogrzewaniem mogą sięgać nawet rzędu 20 – 30%.
Oczywiście nie oznacza to, że automatyka budynkowa związana ze sterowaniem ogrzewaniem przeznaczona jest tylko do nowobudowanych domów. Nie ma żadnych przeszkód by zainstalować taki system w domu czy mieszkaniu, w którym instalacja ogrzewania została już wykonana, a mieszkanie jest użytkowane. Bezprzewodowe systemy sterowanie np. grzejnikami pozwalają na budowę systemu sterowania ogrzewaniem bez ingerencji w ściany (brak kabli).

Automatyka budynkowa to także sterowanie roletami. Rolety mogą się otwierać i zamykać o zadanej przez nas godzinie, a w ciągu dnia częściowo przymykać, by w okresie letnim zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń do których docierają promienie słoneczne.
Rolety mogą także współpracować z systemem alarmowym. Kiedy wychodzimy z domu i uzbrajamy alarm, nie musimy myśleć czy zamknęliśmy rolety, bo system zrobi to za nas.

Automatyka budynkowa to także sterowanie oświetleniem, które załączy się automatycznie o właściwej porze i także samo się wyłączy gdy nie będzie już potrzebne. Automatyka budynkowa związana z oświetleniem do także sceny świetlne wybierane za pomocą jednego klawisza. Wystarczy, że zaprogramujemy scenę pt. „oglądanie telewizji”, a po naciśnięciu odpowiedniego przycisku oświetlenie przygaśnie tworząc właściwy nastrój. Po zakończeniu oglądania naciśniemy (wcześniej zaprogramowany) przycisk „czytanie książki”, a oświetlenie rozjaśni się samoczynnie i załączą się dodatkowe lampy. Ale to tylko przykłady, bo każdy z nas prowadzi inny tryb życia i potrzebuje innych sceny oświetleniowych, które może osiągnąć przez naciśnięcie jednego klawisza.

Dlatego też pozwólmy aby to instalacje same dostosowywały się do naszych potrzeb i reagowały na zmieniające się otoczenie. Wyobraź sobie przykładowe sytuacje:

 1. za pomocą dotykowego panelu operatorskiego nastawiasz tylko temperatury jakie mają panować w każdym pomieszczeniu, a piec uruchomi się sam we właściwym czasie, zawory mieszające przygotują wodę o odpowiedniej temperaturze, by następnie popłynęła w instalacji grzewczej abyś mógł odczuć maksymalny komfort we własnym domu.
 2. wychodzisz rano do pracy, dzieci do szkoły, uzbrajasz alarm, zamykasz drzwi i:
  • gasną światła w całym domu,
  • rolety w oknach zamykają się automatycznie,
  • temperatura w pomieszczeniach obniża się o 2-3°C,
  • (tu miejsce na twoje pomysły – a ograniczeniem jest tylko Twoja fantazja).
 3. wyjeżdżasz z rodziną na dłuższy czas. Przed powrotem do domu przy pomocy smartphone’a:
  • uruchamiasz ogrzewanie,
  • dostosowujesz temperatury w pomieszczeniach,
  • (tu miejsce na twoje pomysły – a ograniczeniem jest tylko Twoja fantazja).
 4. zapomniałeś zamknąć okna wychodząc z domu? Nie szkodzi! Wystarczy, że sięgniesz do kieszeni po swojego smartphone’a i zamkniesz roletę w otwartym oknie.

To oczywiście tylko przykłady jakie oferuje obecna technika i nasza firma.

Firma Instal-Mar świadczy usługi
w zakresie automatyki domowej,
monitoringu, alarmowych,
instalacji elektrycznych itp.

 • Kamen
 • Gothaer
 • Hager

Valid XHTML | Valid CSS
Designed by Damian Suchonek
interstrony.net